DARMOWA wysyłka dla zamówień o wartości powyżej 50 zł!

Jak dobrać biustonosz do kształtu piersi?

Inès - Samonośny biustonosz z obniżonym dekoltem

Biust okrągły, w kształcie łezki, smukły, mały, duży, asymetryczny, z blisko osadzonymi lub szeroko rozstawionymi piersiami. Typów kobiecych biustów jest dużo, wszystkie jednak prezentują się doskonale - wystarczy podkreślić je odpowiednią bielizną. Jak dobrać biustonosz do kształtu piersi, by podkreślić ich naturalne piękno? Podpowiadamy.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając biustonosz?

Dopasowany do kształtu i wielkości piersi stanik to podstawa. Odpowiednio dobrany podtrzymuje piersi, stabilizuje je i eksponuje. Pełni nie tylko funkcję estetyczną, dlatego tak ważne jest, by był dopasowany do typu biustu. Wybierając bieliznę dla siebie zwróć uwagę na:

 • rozmiar obwodu,
 • rozmiar miseczki,
 • typ biustonosza.

Dobrze dobrany stanik to podstawa!

Źle dobrany biustonosz może nie tylko popsuć precyzyjnie zaprojektowany efekt wizualny, ale i spowodować problemy zdrowotne. Dopasowanie rozmiaru i typu biustonosza nie jest jednak tak proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Co jest sygnałem, że ten model lub rozmiar absolutnie się nie nadaje dla naszego biustu? Mogą świadczyć o tym m.in.:

 • fałdki na plecach lub pod pachami, 
 • pierś przecięta przez miseczkę,
 • zapięcie na plecach podnosi się do góry,
 • odstająca miseczka.

Pamiętaj, dobrze dobrany biustonosz to element, o którym nie powinnyśmy myśleć podczas całego dnia (a także i nocy). Stanik nie powinien przesuwać się, uwierać, obcierać, podnosić się ani opadać. Brzmi jak wyzwanie? Niekoniecznie! Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego rozmiaru oraz fasonu.

Rozmiar obwodu i miseczki

Wśród propozycji sklepów z bielizną znajdują się biustonosze o obwodach:

 • 60,
 • 65,
 • 70,
 • 75,
 • 80,
 • 85,
 • 90,

z różnymi rozmiarami miseczek oznaczonymi literami alfabetu, gdzie A to miska najmniejsza. Odpowiednia wielkość miseczki i obwodu to podstawa - wybór typu biustonosza to kolejny etap, w którym modelujemy kształt biustu.

Jakie są typy biustonoszy?

Biustonosze dostępne na rynku różnią się między sobą konstrukcją, wysokością mostka, a także cięciem miseczek. Nie każdy biustonosz więc będzie odpowiedni dla każdego biustu. Powinnyśmy wybierać go w zależności od rozmiaru i kształtu piersi, względy estetyczne stawiając na drugim miejscu. Dlaczego? Źle dobrany stanik to nie tylko problem wizualny - noszenie za za małego lub za dużego biustonosza doprowadzić może do deformacji i problemów zdrowotnych. Wyróżniamy m.in. typy miseczek:

 • half-cup,
 • plunge,
 • balkonetka,
 • full-cup,

a także różnego rodzaju biustonosze samonośne, przeznaczone do wymagających kreacji.

Typ: half-cup

Nie jest zbyt zabudowany, krój miseczki sięga do połowy piersi. Najczęściej wybierany przez młode kobiety, świetnie eksponuje jędrny biust. Idealny do kwadratowych dekoltów.

Typ: plunge

Krój posiada niski mostek, miseczka podzielona jest na 3 części za pomocą cięcia ukośnego i pionowego. Efekt? Biustonosz zbiera biust do środka z boków, przeznaczony jest dla każdego biustu, zarówno blisko jak i daleko osadzonego, dla małych i większych piersi.

Typ: balkonetka

Krój miski podnosi piersi i nadaje im naturalny kształt, idealny dla piersi, które są szeroko rozstawione. Zbiera je i pięknie eksponuje. Sprawdzi się dla średnich i dużych biustów.

Typ: full-cup

To typ przeznaczony głównie dla dużych biustów. Jest mocno zabudowany, z wysokim mostkiem, nie pasuje więc do kreacji z dużym dekoltem.

Kształt piersi a typ biustonosza

Kobiece biusty różnią się od siebie, każdy jednak zasługuje na doskonałą oprawę. Sprawdź, który kształt piersi zbliżony jest najbardziej do Twoich i dowiedz się, jaki typ biustonosza dla nich polecamy!

Piersi szeroko rozstawione

Mogą odchylać się na boki, dobrze sprawdzą się staniki zbierające, np. plunge lub dostępne w naszej ofercie lift-up: Laure lub Lola.

Piersi blisko osadzone

Aby uzyskać pożądany efekt wybierz model plunge lub biustonosze z niskim mostkiem, np. model Julie lub Marlène.

Piersi okrągłe

Piersi tego typu są jędrne i niewielkie, pasują do nich wszystkie typy staników.

Piersi w kształcie łezki

To piersi pełniejsze na dole, doskonale wyglądają we wszystkich typach staników.

Piersi asymetryczne

Różnią się rozmiarem, jeśli różnica nie przekracza 1 rozmiaru miseczki, dysproporcję możesz skorygować wybierając modele z wyjmowaną wkładką lub dokupić żelowe poduszki, które umieszcza się w miseczce. 

Bielizna do zadań specjalnych

Szukasz czegoś wyjątkowego? Sprawdź, co przygotowaliśmy w Broosa! Oferujemy biustonosze stworzone z myślą o różnych biustach i ich potrzebach. Wśród propozycji znajdują się:

i wiele innych! Przekonaj się sama!

Podobne artykuły

Jaki biustonosz do głębokiego dekoltu?

Jaki biustonosz do głębokiego dekoltu?

Duży dekolt wygląda zjawiskowo, potrzebuje jednak odpowiedniej oprawy w postaci dobrze dobranej bielizny. Jaki biusto...
Czytaj dalej
Czym zastąpić biustonosz?

Czym zastąpić biustonosz?

Zastanawiasz się czym zastąpić biustonosz? Masz dość wrzynających się w ciało elementów bielizny? A może tak jak wiel...
Czytaj dalej
Jakie są rodzaje biustonoszy?

Jakie są rodzaje biustonoszy?

Właściwy rozmiar stanika to nie wszystko - równie ważny jest odpowiedni krój. Jakie rodzaje biustonoszy można znaleźć...
Czytaj dalej

Zostaw komentarz